Jdi na obsah Jdi na menu
 

Rada k nezaplacení

5. 10. 2011

Tento článek jsem se rozhodla napsat vzhledem k již nesnesitelné situaci ohledně úmrtí mladých jedinců plemene bulteriér v důsledku dědičných vad. Je opravdu k pláči, že neuplyne ani měsíc aby se někde neobjevilo sdělení od zdrcených majitelů, že jejich ještě nevyspělý pes zemřel na nějakou dědičnou vadu, nejčastěji na vadu srdce.

Vše je jeden veliký koloběh, který plyne z nevědomostí lidí plánujících pořízení bulteriéra a chovatelů, kteří se snaží opít člověka rohlíkem, protože z většinou nepochopitelných důvodů své chovné jedince odmítají testovat.

Když už se člověk dozví, že se u bulteriérů vyskytují dědičné vady, volá do chovatelské stanice, kde se poptá na štěňata a zmíní se chovateli, nebo položí otázku, ohledně testovaných rodičů. Takovýto člověk se nejčastěji setkává s odpověďmi typu:

  • Naše čuba se nezadýchává a proto je v pořádku
  • V našich odchovech se nikdy nic takového neobjevilo
  • Čubu máme testovanou - má EKG

Obdobné výmluvy jsou samozřejmě spojeny i testy ledvin. Většina chovatelů se svými psy nic nedělá, proto se nenaskytnou situace, kdyby se mohli zadýchat. To že se v odchovech nikdy nic neobjevilo neznamená, že zrovna vaše potenciální štěně nemůže mít předanou vadu natolik rozšířenou, že pro něj bude smrtelná. Pouhé EKG opravdu nestačí. Znám spoustu psů , co měli EKG v pořádku a veterinář tvrdil, že je zdravý jako rys. Teprve Dopler objevil vady. Nejsou výjimky, kdy bylo EKG v pořádku a pes potom uhynul na selhání srdce.  Doplera by měl vykonávat akreditovaný veterinář určený klubem. Ne každý doktor, který doplera má, je dobrý kardiolog a dokáže vady vyhodnotit.

Takže pokud se rozhodnete pro koupi štěňátka dám vám RADU K NEZAPLACENÍ. Nepropadněte kouzlu malého prcka, který vás učaroval, nenechte se opít rohlíkem a striktně vyžadujte po chovateli osvědčení o testaci Doplerem akreditovaným veterinářem na vady srdce a test na ledviny. Seznam veterinářů určených klubem najdete na stránkách klubu anglického bulteriéra. Ve výběru štěňátka mějte trpělivost, najdou se i takový chovatelé, kterým nezáleží pouze na vzhledu, ale snaží se už tak zdravotně zkažený chov bulteriéra zachránit a své jedince poctivě testují. Vyčkejte si tedy na štěně od takového chovatele, který chová ve prospěch plemene a ne pro výdělek nebo vlastní zábavu.

  

Obrazek

 
 

 

Portrét
Statistiky

Online: 3
Celkem: 112053
Měsíc: 4528
Den: 125